Rynek zalały smartfony, które potrafią naprawdę wiele. Problem w tym, że producenci mają coraz większe trudności z wymyślaniem nowych funkcji. Innowacje nie zawsze idą w parze z użytecznością i większości z nich zwyczajnie nie potrzebujemy. Są jednak funkcje, które w codziennym życiu mogą okazać się naprawdę przydatne. O to niektóre z nich:
- Bezprzewodowe ładowanie
- Aparat fotograficzny
- Wodoszczelność
- Czytnik linii papilarnych
- NFC
- Knock On
- Internet
- Google Now
- Dual Sim
Czasy, w których wystarczyło podłączyć ładowarkę do telefonu raz na tydzień już dawno minęły. Dziś wszystkie nowoczesne telefony komórkowe mają poważną wadę - baterię, którą trzeba praktycznie codziennie ładować. Ale czy rzeczywiście każdego dnia jesteśmy zmuszeni podłączać kabel do smartfona? Otóż nie. Wystarczy wybrać model, który posiada funkcję bezprzewodowego ładowania baterii. Posiadają ją flagowe telefony jak Samsung z serii Galaxy oraz iPhoney od Apple. Wystarczy położyć smartfona na specjalnej macie, a proces ładowania rozpocznie się automatycznie. Wadą jest tylko, że bateria w ten sposób ładuje się znacznie dłużej, a ładowarkę trzeba dokupić osobno.
Nowoczesne telefony komórkowe wyposażone są w kamery i aparaty fotograficzne. O jakości zdjęć wykonywanych przez aparat świadczy ilość megapikseli podana w specyfikacji sprzętu. Nie trzeba chyba dodawać, że ilość ta rośnie i każdy nowy telefon posiada lepszy aparat niż jego poprzednicy. Dzięki takiej funkcjonalności można robić zdjęcia lub filmy, a następnie przesyłać je w wiadomościach, wykorzystywać jako tapety lub przesłać na dysk twardy komputera albo umieścić w Internecie. Jeżeli chcemy robić wysokiej jakości zdjęcia naszym telefonem to musimy zainwesotwać w np. Samsunga Galaxy S8, iPhone 8 plus czy HTC U11.
Smartfonowi z taką funkcją nie straszne są kąpiele. I nie chodzi tu tylko o zachlapanie czy zamoczenie w kałuży, ale całkowite zanurzenie na głębokość około jednego metra trwające nawet kilkadziesiąt minut. Z takim telefonem nie musimy się obawiać wyciągania z kieszeni komórki nad wodą, a gdy smartfon się zabrudzi, zwyczajnie można go umyć. Taką funkcją mogą się pochwalić flagowce takie jak Samsung Galaxy S8,iPhone 10, a także telefony ze średniej półki jak Sony Xperia M5 czy Lenovo Moto G4 Plus.
Kody PIN, wzorki i hasła? Kto miałby do tego wszystkiego głowę. Teraz twoją tożsamość telefon może potwierdzić szybciej, łatwiej i nowocześniej. Dzięki czytnikowi linii papilarnych, aby uruchomić smartfona wystarczy odcisk palca. Czy tak będzie wyglądała przyszłość wszystkich telefonów? Tego nie wiemy, ale Apple już zaczął wykorzystywać w swoim smartfonie biometrię. Czekamy na skanery siatkówki oka. Według pogłosek nowy iPhone będzie posiadał mechanizm rozpoznawania twarzy właściciela smartfona, który będzie również w stanie rozpoznawać jego gesty. Czytniki lini papilarnych posiadają takie marki jak Samsung, iPhone, Huawei czy Xiaomi.
To stosunkowo nowy standard komunikacji bezprzewodowej wykorzystywany głównie w telefonach komórkowych. Charakteryzuje się wysoką częstotliwością i krótkim zasięgiem (około 20 cm). Choć NFC dopiero raczkuje, już teraz możemy przewidywać, że w przyszłości stanie się prawdziwym hitem i znacznie ułatwi nam życie. Gdy stanie się standardowym wyposażeniem każdego telefonu, czeka nas rewolucja. Zastosowań jest naprawdę mnóstwo. Od szybkiego parowania urządzeń i przesyłania rozmaitych multimediów, przez zmianę ustawień urządzenia w zależności od miejsca, po płacenie telefonem.
Knock On, czyli gest podwójnego puknięcia odblokowujący ekran to funkcja która na wielu robi duże wrażenie. Jest genialna w swojej prostocie, jednak nie jest nowością - podobne rozwiązanie zastosowano już kilka lat temu w Nokii N9. Jak to działa? Wystarczy stuknąć palcem dwa razy w ekran, aby wybudzić smartfona ze stanu uśpienia. Nie trzeba brać telefonu do ręki czy naciskać jakiegokolwiek przycisku. Naszym zdaniem ten prosty gest powinien być dostępny w każdym urządzeniu z dotykowym ekranem.
Wiele nowoczesnych urządzeń wyposażonych jest w przeglądarkę internetową. Dzięki takiemu rozwiązaniu można sprawdzić pocztę, wyszukać informacje oraz po prostu przeglądać Internet w dowolnym miejscu, w którym telefon nie jest pozbawiony zasięgu. Sieci komórkowe stale się rozwijają i dzięki temu szybkość takiego połączenia jest bardzo wysoka.
Inteligentny asystent Google zasłużył, aby trafić do grona najlepszych funkcji w telefonach. Funkcja ta została dodana do Androida w wersji 4.1 i cały czas jest udoskonalana. Na czym polega jej geniusz? Otóż potrafi serwować użytkownikowi przydatne informacje, które ułatwiają mu zorganizowanie swojego czasu, podróży itp. Aplikacja uczy się naszych zachowań, analizuje pocztę elektroniczną, wyniki wyszukiwania, lokalizację, ruch uliczny, wpisy kalendarza, pogodę, a wszystko po to, aby ułatwić nam życie. Poinformuje o czasie odlotu samolotu, podpowie o której godzinie powinniśmy wyruszyć do pracy, aby się nie spóźnić, a nawet zaproponuje miejsca, które warto odwiedzić w okolicy. Trafność podpowiedzieć jest zdumiewająca, lecz możliwości narzędzia wręcz przerażające.
Ciekawą funkcją oferowaną przez producentów najnowszych smartfonów jest także możliwość obsługiwania przez telefon dwóch kart sim. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy stale mieć dwóch aparatów przy sobie. Wystarczy umieścić dwie karty w jednym telefonie, by móc odbierać zarówno połączenia prywatne, jak i służbowe. Zaletą tego rozwiązania jest także możliwość obsługi kart różnych operatorów, co pozwala na wybór najlepszej oferty i dzwonienie bez żadnych ograniczeń. Dual Sim możemy spotakać w takich telefonach jak np. Samsung Galaxy Note 8, Xiaomi Mi6, Honor 8 czy LG K10 (2017).